Weight of liquid = 135.0 – 40.0 = 95.0 g
Volume of liquid=\(\frac{95}{0.95}\)=100ml =0.1L
Weight of gas = 0.5 g
Moles of gas\(=\frac{0.5}{M}\)
\(PV = nRT\)
\(0.82×0.1=\frac{0.5}{M}×0.082×250\)
\(M=0.5\times250=125\) g mol-1
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Match the LIST-I with LIST-II for an isothermal process of an ideal gas system. 
Choose the correct answer from the options given below:
An ideal gas is a theoretical gas composed of a set of randomly-moving point particles that interact only through elastic collisions.
The ideal gas law states that the product of the pressure and the volume of one gram molecule of an ideal gas is equal to the product of the absolute temperature of the gas and the universal gas constant.
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the amount of substance
R is the ideal gas constant
When we use the gas constant R = 8.31 J/K.mol, then we have to plug in the pressure P in the units of pascals Pa, volume in the units of m3 and the temperature T in the units of kelvin K.