Step 1: Calculate the current in the transmission line.
\[ I = \frac{P}{V} = \frac{1000}{250} = 4\ \text{A} \]
Step 2: Find power loss in the transmission line.
\[ P_{\text{loss}} = I^2R = 4^2 \times 2 = 32\ \text{W} \]
Step 3: Calculate efficiency of transmission.
\[ \eta = \frac{P_{\text{output}}}{P_{\text{input}}}\times 100 = \frac{1000}{1000+32}\times100 \approx 96.9% \]
Final Answer:


The magnetic field at the centre of a current carrying circular loop of radius \(R\) is \(16\,\mu\text{T}\). The magnetic field at a distance \(x=\sqrt{3}R\) on its axis from the centre is ____ \(\mu\text{T}\).