Question:

A stone is dropped into a lake from a tower $500 \,m$ high. The sound of the splash will be heard by a man on the tower after: [Assume speed of sound $\left.=330\, m / s ; g =10 \,m / s ^{2}\right]$

Updated On: Jul 5, 2022
  • 10 s
  • 11.5 s
  • 14 s
  • 21 s
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

As $\frac{1}{2}gt^2 $ = $\therefore$ t = $\sqrt{\frac{2S}{g}} = \sqrt{\frac{2 \times 500}{10}} $ = 10 s Time taken by sound = $\frac{500}{350}$ = 1.5 s Total time = 10 + 1.5 = 11.5 s
Was this answer helpful?
0
0

Concepts Used:

Motion in a straight line

The motion in a straight line is an object changes its position with respect to its surroundings with time, then it is called in motion. It is a change in the position of an object over time. It is nothing but linear motion. 

Types of Linear Motion:

Linear motion is also known as the Rectilinear Motion which are of two types:

  1. Uniform linear motion with constant velocity or zero acceleration: If a body travels in a straight line by covering an equal amount of distance in an equal interval of time then it is said to have uniform motion.
  2. Non-Uniform linear motion with variable velocity or non-zero acceleration: Not like the uniform acceleration, the body is said to have a non-uniform motion when the velocity of a body changes by unequal amounts in equal intervals of time. The rate of change of its velocity changes at different points of time during its movement.