A solution of Fe2(SO4)3 is electrolyzed for ‘x’ min with a current of 1.5 A to deposit 0.3482 g of Fe. The value of x is _______. [nearest integer]
Given : 1 F = 96500 C mol–1.
Atomic mass of Fe = 56 g mol–1
Fe3+ + 3e– → Fe
Moles of Fe deposited
\(=\frac{0.3482}{56}=6.2×10^{-3}\)
For 1 mole Fe, charge required is 3 F
For 6.2 × 10–3 mole Fe, charge required is
3 × 6.2 × 10–3 F
Since, charge required = 18.6 × 10–3 × 96500 C
= 1794.9 C
And,
1.5 × t = 1794.9
\(t=\frac{1794.9}{1.5×60}\) min
t ≃20 min
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.