Total amount of solute present in the mixture is given by,
\(300 \times \frac{25}{100} +400\times \frac{40}{100}\)
\(= 75 + 160\)
\(= 235 g\)
Total amount of solution \(= 300 + 400 = 700 g\)
Therefore, mass percentage (w/w) of the solute in the resulting solution,\(= \frac{235}{700} \times 100\%\)
\(= 33.57\%\)
And, mass percentage (w/w) of the solvent in the resulting solution
\(= (100 - 33.57)\%\)
\(= 66.43\%\)
Identify the product of the reaction:

A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?
It is the amount of solute present in one liter of solution.
Concentration in Parts Per Million - The parts of a component per million parts (106) of the solution.
Mass Percentage - When the concentration is expressed as the percent of one component in the solution by mass it is called mass percentage (w/w).
Volume Percentage - Sometimes we express the concentration as a percent of one component in the solution by volume, it is then called as volume percentage
Mass by Volume Percentage - It is defined as the mass of a solute dissolved per 100mL of the solution.
Molarity - One of the most commonly used methods for expressing the concentrations is molarity. It is the number of moles of solute dissolved in one litre of a solution.
Molality - Molality represents the concentration regarding moles of solute and the mass of solvent.
Normality - It is the number of gram equivalents of solute present in one liter of the solution and it is denoted by N.
Formality - It is the number of gram formula present in one litre of solution.