Question:

A reaction has a half life of 1 min. The time required for 99.9% completion of the reaction is ________ min. (Round off to the Nearest Integer). [Use : ln 2 = 0.69; ln 10 = 2.3]

Show Hint

A useful shortcut for first-order reactions: $t_{99.9%} \approx 10 \times t_{1/2}$.
Updated On: Feb 3, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 10

Solution and Explanation

Step 1: For 1st order, $k = 0.69 / 1 = 0.69 \text{ min}^{-1}$.
Step 2: $t = \frac{1}{k} \ln \frac{100}{100-99.9} = \frac{1}{0.69} \ln(1000) = \frac{3 \ln 10}{0.69}$.
Step 3: $t = \frac{3 \times 2.3}{0.69} = \frac{6.9}{0.69} = 10 \text{ min}$.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Chemical Kinetics

View More Questions

Questions Asked in JEE Main exam

View More Questions