The correct option is(D): 530 mJ.
We have,
mass, \(m =3 g =0.003 kg\)
\(x =3 t -4 t ^{2}+ t ^{3}\)
Now,
\(v =\frac{ dx }{ dt }=3-8 t +3 t ^{2} \Rightarrow dx =\left(3-8 t +3 t ^{2}\right) dt\)
\(\Rightarrow a =\frac{ dv }{ dt }=0-8+6 t\)
Now, \(dw = F dx\)
\(\Rightarrow dw =( ma ) dx\)
\(\Rightarrow dw =(0.003)(-8+6 t )\left(3-8 t +3 t ^{2}\right) dt\)
\(\Rightarrow dw =(0.003)\left(18 t ^{3}-72 t ^{2}+82 t -24\right) dt\)
\(\Rightarrow w =(0.003) \int_{0}^{4}\left(18 t ^{3}-72 t ^{2}+82 t -24\right) dt\)
\(\Rightarrow w =0.003 \times 176=0.528 J\)
\(\Rightarrow \, w = 530 \,mJ\)

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
What is Microalbuminuria ?
The output (Y) of the given logic implementation is similar to the output of an/a …………. gate.