Mass of the body, m = 2 kg
Applied force, F = 7 N
Coefficient of kinetic friction, \(\mu\) = 0.1
Initial velocity, u = 0
Time, t = 10 s
The acceleration produced in the body by the applied force is given by Newton’s second law of motion as:
a' =\(\frac{F}{m}\) = \(\frac{7}{2}\) = 3.5 \(m/s^2\)
Frictional force is given as:
f = \(\mu\)mg = 0.1 × 2 × 9.8 = – 1.96 N
The acceleration produced by the frictional force:
a'' = \(-\frac{1.96}{2}\)= -0.98 \(m/s^2\)
Total acceleration of the body:
a = a' + a'' = 3.5 + (- 0.98) = 2.52 \(m/s^2\)
The distance travelled by the body is given by the equation of motion:
s = ut + \(\frac{1}{2}\) at2
= \(0\) + \(\frac{1}{2}\) × \(2.52\) × \((10)^2\) = \(126\) m
Work done by the applied force, \(W_a\) = \(F\times s\)= 7 × 126 = 882 J
Work done by the frictional force, \(W_f\) = \(F\times s\) = - 1.96 × 126 = - 247 J
Net force = 7 + (–1.96) = 5.04 N
Work done by the net force,\(W_{net}\) = 5.04 × 126 = 635 J
From the first equation of motion, final velocity can be calculated as :
v = u + at = 0 + 2.52 × 10 = 25.2 \(m/s\)
Change in kinetic energy = \(\frac{1}{2}mv^2-\frac{1}{2}mu^2\) = \(\frac{1}{2}\times (v^2-u^2)\)
= \((25.2)^2-0^2\)= 635 J
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
Work is the product of the component of the force in the direction of the displacement and the magnitude of this displacement.
W = Force × Distance
Where,
Work (W) is equal to the force (f) time the distance.
W = F d Cos θ
Where,
W = Amount of work, F = Vector of force, D = Magnitude of displacement, and θ = Angle between the vector of force and vector of displacement.
The SI unit for the work is the joule (J), and it is defined as the work done by a force of 1 Newton in moving an object for a distance of one unit meter in the direction of the force.
Work formula is used to measure the amount of work done, force, or displacement in any maths or real-life problem. It is written as in Newton meter or Nm.