Let initial velocity \(u = 0\), acceleration \(g = 10~ms^{-2}\). Displacement in nth second: \(s_n = u + \frac{1}{2}g(2n-1) = 5(2n-1)\). Sum of 2nd and 3rd second displacements: \(s_2 + s_3 = 5(3) + 5(5) = 15 + 25 = 40\) units. This is 32% of height, so total height \(h = 125\). Velocity at impact \(v = \sqrt{2gh} = \sqrt{2 \cdot 10 \cdot 125} = \sqrt{2500} = 50~ms^{-1}\).