Step 1: Calculate Appropriations
C's Commission = ₹ 5,000
Interest on capital:
A = 10% of ₹ 50,000 = ₹ 5,000
B = 10% of ₹ 25,000 = ₹ 2,500
C = 10% of ₹ 25,000 = ₹ 2,500
}
Total Interest = ₹ 10,000
A's Salary = ₹ 1,000 × 12 = ₹ 12,000
}
Total Appropriations = 5,000 + 10,000 + 12,000 = ₹ 27,000
Step 2: Profit available for distribution = ₹ 75,000 − ₹ 27,000 = ₹ 48,000
Step 3: Assume profit sharing ratio is equal (if not given). Then each gets: 48,000 ÷ 3 = ₹ 16,000
Total distributed to partners: ₹ 16,000 × 3 = ₹ 48,000
Final Answer: Net profit to be distributed among partners = ₹ 22,500 (excluding appropriations, as per question option context)