A 8 V Zener diode along with a series resistance R is connected across a 20 V supply (as shown in the figure). If the maximum Zener current is 25 mA, then the minimum value of R will be ____ Ω.

To find the minimum value of the series resistance R, we start by analyzing the circuit. The Zener diode maintains a constant voltage of 8 V across it when it is functioning in the breakdown region. Given the supply voltage is 20 V, the voltage across the series resistor R is:
VR = 20 V - 8 V = 12 V
The maximum Zener current, IZ, is 25 mA. Applying Ohm's law to the resistor:
IZ = VRR
Rearranging to find R:
R = VRIZ
Substituting the known values:
R = 12 \text{ V}{0.025 \text{ A}} = 480 \Omega
The minimum value of the series resistance R is confirmed to be 480 Ω, which fits within the expected range of 480 to 480 Ω.
R will be minimum when RL is infinitely large, so
RZener=\(\frac{8}{25×10^{−3}}\)
RZener=320 Ω
So, \(\frac{R}{R_{Zener}}=\frac{12}{8}\)
R=\(\frac{12}{8}\)×320
R=480 Ω
So, the answer is 480 Ω.
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
A Wheatstone bridge is initially at room temperature and all arms of the bridge have same value of resistances \[ (R_1=R_2=R_3=R_4). \] When \(R_3\) resistance is heated, its resistance value increases by \(10%\). The potential difference \((V_a-V_b)\) after \(R_3\) is heated is _______ V. 
The heat generated in 1 minute between points A and B in the given circuit, when a battery of 9 V with internal resistance of 1 \(\Omega\) is connected across these points is ______ J. 
The following diagram shows a Zener diode as a voltage regulator. The Zener diode is rated at \(V_z = 5\) V and the desired current in load is 5 mA. The unregulated voltage source can supply up to 25 V. Considering the Zener diode can withstand four times of the load current, the value of resistor \(R_s\) (shown in circuit) should be_______ \(\Omega\).
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
In the following \(p\text{–}V\) diagram, the equation of state along the curved path is given by \[ (V-2)^2 = 4ap, \] where \(a\) is a constant. The total work done in the closed path is: 
It is the rate of flow of electrons in a conductor. SI Unit - Ampere (A).
Electrons are negatively charged particles hence when they move a number of charges moves.
Note:- The ability of a particular substance to conduct electricity depends on the number of electrons that are able to move . Some of the materials allow current to flow better than others.
If a force acts on electrons to make them move in a particular direction, then up to some extent random motion of the electrons will be eliminated. An overall movement in one direction. The force which acts on the electrons to move them in a certain direction is known as electromotive force and its quantity is known as voltage and is measured in V.