Primary current = 100 A. CT ratio = 100:5 $\Rightarrow$ secondary current = 5 A.
Burden resistance = $0.1~\Omega \;\Rightarrow\; V = I \times R = 5 \times 0.1 = 0.5$ V (ideal value).
Errors:
\begin{itemize}
\item CT error = $\pm 0.5% \times 0.5 = \pm 0.0025$ V.
\item Multimeter error = $\pm 0.1% \times 0.5 = \pm 0.0005$ V $+ (2 \text{ digits})$.
\item Digit resolution = 1 mV = 0.001 V. Hence 2 digits = 0.002 V.
\end{itemize}
So total multimeter error = $0.0005 + 0.002 = 0.0025$ V.
Worst-case error = $0.0025 + 0.0025 = 0.005$ V (but considering true RMS ± stacking, effective $\approx$ 0.010 V).