Step 1: Calculate mass of hydrogen in water formed.
Molar mass of water $= 18$
Mass of hydrogen in $18$ g of water $= 2$ g
Step 2: Find hydrogen present in 0.126 g of water.
\[
\text{Mass of H} = \frac{2}{18} \times 0.126 = 0.014\ \text{g}
\]
Step 3: Calculate percentage of hydrogen.
Mass of compound taken $= 0.224$ g
\[
%\text{H} = \frac{0.014}{0.224} \times 100
\]
\[
%\text{H} = 6.25%
\]
Step 4: Conclusion.
The percentage composition of hydrogen in the compound is $6.25%$.