Energy consumed by an electrical appliance is given by the expression, H= Pt
Where,
Power of the appliance = P
Time = t
Energy consumed by a TV set of power 250 W in 1 h = 250 ×3600 = 9 ×105 J
Energy consumed by a toaster of power 1200 W in 10 minutes = 1200 ×600
Energy consumed by a toaster of power 1200 W in 10 minutes = 1200 ×600 = 7.2×105 J
Therefore, the energy consumed by a 250 W TV set in 1 h is more than the energy consumed by a toaster of power 1200 W in 10 minutes.
Leaves of the sensitive plant move very quickly in response to ‘touch’. How is this stimulus of touch communicated and explain how the movement takes place?
Read the following sources of loan carefully and choose the correct option related to formal sources of credit:
(i) Commercial Bank
(ii) Landlords
(iii) Government
(iv) Money Lende
Power is defined as the rate of doing work. Electric power is the rate at which electrical energy is transferred through an electric circuit, i.e. the rate of transfer of electricity. The symbol for Electric Power is ‘P’. SI unit of electric power is Watt.
P = VI
From Ohm's Law, V = IR
Hence, Power can also be expressed as P = I2R