Step 1: Voltage equation.
The rms voltage induced in winding \(a\!-\!b\):
\[
V_{ab} = 4.44 f N_1 \Phi_{max}
\]
where \(N_1\) = turns of winding \(a\!-\!b\).
Step 2: Flux.
Given:
\[
B_{max} = 1 \, \text{Wb/m}^2, A = 5000 \, \text{mm}^2 = 5 \times 10^{-3} \, \text{m}^2
\]
\[
\Phi_{max} = B_{max} \cdot A = 1 \times 5 \times 10^{-3} = 0.005 \, \text{Wb}
\]
Step 3: Turns calculation.
\[
200 = 4.44 \times 50 \times N_1 \times 0.005
\]
\[
200 = 1.11 N_1 \Rightarrow N_1 = \frac{200}{1.11} \approx 180
\]
Step 4: Self-inductance.
Inductance:
\[
L = \frac{\mu N^2 A}{l}
\]
where
\(\mu = \mu_r \mu_0 = 5000 \times 4\pi \times 10^{-7} = 0.006283 \, \text{H/m}\).
\[
L = \frac{0.006283 \times (180)^2 \times 5 \times 10^{-3}}{0.5}
\]
\[
L \approx 0.2037 \, H = 203.7 \, mH
\]
Final Answer:
\[
\boxed{203.7 \, \text{mH}}
\]
A continuous time periodic signal \( x(t) \) is given by: \[ x(t) = 1 + 2\cos(2\pi t) + 2\cos(4\pi t) + 2\cos(6\pi t) \] If \( T \) is the period of \( x(t) \), then evaluate: \[ \frac{1}{T} \int_0^T |x(t)|^2 \, dt \quad {(round off to the nearest integer).} \]
The maximum percentage error in the equivalent resistance of two parallel connected resistors of 100 \( \Omega \) and 900 \( \Omega \), with each having a maximum 5% error, is: \[ {(round off to nearest integer value).} \]
Consider a distribution feeder, with \( R/X \) ratio of 5. At the receiving end, a 350 kVA load is connected. The maximum voltage drop will occur from the sending end to the receiving end, when the power factor of the load is: \[ {(round off to three decimal places).} \]
In the circuit with ideal devices, the power MOSFET is operated with a duty cycle of 0.4 in a switching cycle with \( I = 10 \, {A} \) and \( V = 15 \, {V} \). The power delivered by the current source, in W, is: \[ {(round off to the nearest integer).} \] 
The induced emf in a 3.3 kV, 4-pole, 3-phase star-connected synchronous motor is considered to be equal and in phase with the terminal voltage under no-load condition. On application of a mechanical load, the induced emf phasor is deflected by an angle of \( 2^\circ \) mechanical with respect to the terminal voltage phasor. If the synchronous reactance is \( 2 \, \Omega \), and stator resistance is negligible, then the motor armature current magnitude, in amperes, during loaded condition is closest to: \[ {(round off to two decimal places).} \]