Standard cell potential: \( E^\circ_{\text{cell}} = E^\circ_{\text{cathode}} - E^\circ_{\text{anode}} \).
Cathode (reduction): Cu\(^{2+}\) + 2e\(^- \to \) Cu, \( E^\circ_{\text{Cu}} = 0.334 \, \text{V} \).
Anode (oxidation): Cd \to Cd\(^{2+}\) + 2e\(^-\), \( E^\circ_{\text{Cd}} = -0.403 \, \text{V} \).
\[
E^\circ_{\text{cell}} = 0.334 - (-0.403) = 0.334 + 0.403 = 0.737 \, \text{V}.
\]
Answer: 0.737 V.