Question:

The quantity of the cobalt ore [Co\(_3\)(AsO\(_4\))\(_2\)\( \cdot \) H\(_2\)O] required to obtain 1 kg of cobalt (rounded off to two decimal places) is \(\underline{\hspace{2cm}}\) kg.
Given: Atomic Wt. of Co = 59, As = 75, O = 16, H = 1.

Show Hint

To calculate the mass of ore needed, first calculate the molar mass of the compound and then determine how many moles are required to obtain the desired amount of pure substance.
Updated On: Jan 7, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 2.5

Solution and Explanation

The molar mass of the cobalt ore [Co\(_3\)(AsO\(_4\))\(_2\)\( \cdot \) H\(_2\)O] is calculated as follows:
\[ \text{Molar mass of Co}_3 \text{(AsO}_4\text{)}_2 \cdot \text{H}_2\text{O} = 3(59) + 2[75 + 4(16)] + 2(1) + 18 = 3(59) + 2(75 + 64) + 2 + 18 = 177 + 278 + 2 + 18 = 475 \, \text{g/mol}. \] To obtain 1 kg of cobalt (Co), we need the following moles:
\[ \frac{1000}{59} = 16.95 \, \text{mol}. \] Thus, the mass of the ore required is:
\[ 16.95 \times 475 = 8050.25 \, \text{g} = 8.05 \, \text{kg}. \] Thus, the quantity of ore required is \( 8.05 \, \text{kg} \).
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Organic Chemistry

View More Questions