Step 1: Extract data from the graph.
Year 2: Units sold $= 200$, Net Profit $= 296$
Year 3: Units sold $= 300$, Net Profit $= 210$
Step 2: Determine cost per unit for each year.
Cost/unit in Year 3 $= ₹1$
Cost/unit in Year 2 $= 2 \times 1 = ₹2$
Cost/unit in Year 1 $= 3 \times 1 = ₹3$
Step 3: Compute total cost.
Total cost (Year 2) $= 200 \times 2 = ₹400$
Total cost (Year 3) $= 300 \times 1 = ₹300$
Step 4: Use net profit formula.
\[
\text{Net Profit} = \text{Selling Price} - (\text{Cost} + \text{Tax})
\]
Year 2:
Tax rate $= 13%$
\[
296 = SP_2 - (400 + 0.13\,SP_2)
\]
\[
296 = 0.87\,SP_2 - 400
\]
\[
SP_2 = \frac{696}{0.87} = 800
\]
Year 3:
Tax rate $= 15%$
\[
210 = SP_3 - (300 + 0.15\,SP_3)
\]
\[
210 = 0.85\,SP_3 - 300
\]
\[
SP_3 = \frac{510}{0.85} = 600
\]
Step 5: Find the required ratio.
\[
SP_2 : SP_3 = 800 : 600 = 4 : 3
\]
Final Answer:
\[
\boxed{4:3}
\]




