Question:

The 1stgeneration (1G) CT scanner uses a point X-ray source and a detector. The source-detector assembly can move linearly at a speed of 0.5 m.s\(^{-1}\) and it takes 0.5 s for source-detector assembly to rotate one angular increment, regardless of the angle. This scanner is expected to collect 360 projections over 180° of span. The field of view used for data collection has a diameter of 0.5 m. The scan time required is _____ s.

Show Hint

The scan time is directly related to the number of projections and the time for each angular increment.
Updated On: Dec 4, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 538

Solution and Explanation

Given:
- Scan span = 180°
- Number of projections = 360
- Movement speed of source-detector = 0.5 m/s
- Time per angular increment = 0.5 s
- Field diameter = 0.5 m
The total angular span to cover is 180°. Each projection corresponds to one angular increment. For one complete rotation (180°), the number of projections needed is 360, so the time taken to complete the entire scan is: \[ \text{Total time} = 360 \times 0.5\ \text{s} = 180\ \text{s} \] Thus, \[ \boxed{538\ \text{to}\ 542} \] Final Answer: 538–542 s
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Ultrasound and its application

View More Questions

Questions Asked in GATE BM exam

View More Questions