Molar Conductance (Λm) is given by:
Λm = κ × 1000 / C
where,
κ = specific conductance = \(6.3 \times 10^{-2}\) ohm-1 cm-1
C = concentration = 0.1 mol/L
Substituting the values:
Λm = \( \frac{6.3 \times 10^{-2} \times 1000}{0.1} = 630 \) ohm-1 cm2 mol-1
Correct Answer: 630 ohm-1 cm2 mol-1
Given:
Formula:
Molar conductance \( \Lambda_m = \frac{\kappa \times 1000}{C} \)
Substitute the values:
$$ \Lambda_m = \frac{6.3 \times 10^{-2} \times 1000}{0.1} = \frac{63}{0.1} = 630 \, \text{ohm}^{-1} \, \text{cm}^2 \, \text{mol}^{-1} $$
Correct answer: 630 ohm-1 cm2 mol-1


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L
Match the following:
In the following, \( [x] \) denotes the greatest integer less than or equal to \( x \). 
Choose the correct answer from the options given below:
For x < 0:
f(x) = ex + ax
For x ≥ 0:
f(x) = b(x - 1)2