In an a.c. circuit, V and I are given by
V = 100 sin (100t) volt
I = 100 sin (100t + $\pi$/3) mA
Then the power dissipated in the circuit is
Updated On: Jul 6, 2022
$10^4\,W$
$10\,W$
2500 W
5 W
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option isC
Solution and Explanation
Considering the given equation for V and I, $E_0$ = 100V, $I_0$ = 100A and $\phi = \frac{\pi}{3}$
then, $E_{r.m.s} = \frac{E_0}{\sqrt{2}} = \frac{100}{\sqrt{2}}$ and $I_{r.m.s.} = \frac{1}{\sqrt{2}} = \frac{100}{\sqrt{2}}$
Now, Power dissipated in the circuit is given by P = $E_{r.m.s} \, I_{r.m.s} \, cos \, \phi$
= $\frac{100}{\sqrt{2}} \times \frac{100}{\sqrt{2}} \times cos \frac{\pi}{3} = \frac{100 \times 100}{2} \times \frac{1}{2}$ = 2500W
Electromagnetic Induction is a current produced by the voltage production due to a changing magnetic field. This happens in one of the two conditions:-
When we place the conductor in a changing magnetic field.
When the conductor constantly moves in a stationary field.