If conductivity of water used to make saturated of AgCl is found to be \(3.1\times10^{-5}Ω^{-1}cm^{-1}\) and conductance of the solution of AgCl = \(4.5\times10^{-5}Ω^{-1}cm^{-1}\)
If \(λ^θ\) AgNO3 = \(200 Ω^{-1}cm^{2}mole^{-1}\)
\(λ^θ\)NaNO3 = \(310 Ω^{-1}cm^{2}mole^{-1}\)
calculate Ksp of AgCl
Here, λ0Agcl = 140
Total conductance = 10-5
S = 140x4x10-5x1000/140
= 1.4x10-4/14
= 5.4x10-4
Now, S2 = 1x10-8


Electricity is passed through an acidic solution of Cu$^{2+}$ till all the Cu$^{2+}$ was exhausted, leading to the deposition of 300 mg of Cu metal. However, a current of 600 mA was continued to pass through the same solution for another 28 minutes by keeping the total volume of the solution fixed at 200 mL. The total volume of oxygen evolved at STP during the entire process is ___ mL. (Nearest integer)
Given:
$\mathrm{Cu^{2+} + 2e^- \rightarrow Cu(s)}$
$\mathrm{O_2 + 4H^+ + 4e^- \rightarrow 2H_2O}$
Faraday constant = 96500 C mol$^{-1}$
Molar volume at STP = 22.4 L