Question:

Given atomic weights of Cu, Fe and S as 63.55, 55.85 and 32.10, respectively, find out the weight of copper (in gram) metal in an ore (no associated gangue) of 1kg weight constituting of bornite, chalcopyrite and chalcocite present in weight fractions of 0.4, 0.4 and 0.2, respectively.
(Round off to one decimal place)

Updated On: Nov 26, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 550

Solution and Explanation

To solve the problem, we need to calculate the weight of copper in a 1 kg ore sample containing bornite, chalcopyrite, and chalcocite. Let's break down the solution:

  • Chemical formulae:
    • Bornite (Cu5FeS4)
    • Chalcopyrite (CuFeS2)
    • Chalcocite (Cu2S)
  • Molar masses:
    • Bornite = 5×63.55 + 55.85 + 4×32.10 = 501.1 g/mol
    • Chalcopyrite = 63.55 + 55.85 + 2×32.10 = 183.6 g/mol
    • Chalcocite = 2×63.55 + 32.10 = 159.2 g/mol
  • Weight of copper per mineral:
    • Bornite has 5 Cu atoms: (5×63.55)/501.1 = 0.634
    • Chalcopyrite has 1 Cu atom: 63.55/183.6 = 0.346
    • Chalcocite has 2 Cu atoms: (2×63.55)/159.2 = 0.798
  • Total copper weight in ore:
    • Bornite part: 0.4 kg; Cu = 0.4 × 0.634 × 1000 = 253.6 g
    • Chalcopyrite part: 0.4 kg; Cu = 0.4 × 0.346 × 1000 = 138.4 g
    • Chalcocite part: 0.2 kg; Cu = 0.2 × 0.798 × 1000 = 159.6 g
  • Total copper in 1 kg ore: 253.6 + 138.4 + 159.6 = 551.6 g
  • Final weight after rounding: 551.6 g

 

Was this answer helpful?
0
0

Questions Asked in IIT JAM GG exam

View More Questions