Given reaction: CuSO₄(aq) + Zn(s) → ZnSO₄(aq) + Cu(s)
Half-reactions:
Cell potential: $E°{\text{cell}} = E°{\text{cathode}} - E°_{\text{anode}} = 0.34 - (-0.76) = 1.10 \text{V}$
Relationship between ΔG° and E°: $$\Delta G° = -nFE°_{\text{cell}}$$
Where:
Calculation: $$\Delta G° = -2 \times 96485 \times 1.10$$ $$\Delta G° = -212267 \text{ J mol}^{-1}$$ $$\Delta G° = -212.3 \text{ kJ mol}^{-1}$$
Answer: -212 kJ mol⁻¹ (rounded to nearest integer)


One mole of a monoatomic ideal gas starting from state A, goes through B and C to state D, as shown in the figure. Total change in entropy (in J K\(^{-1}\)) during this process is ............... 
The number of chiral carbon centers in the following molecule is ............... 
A tube fitted with a semipermeable membrane is dipped into 0.001 M NaCl solution at 300 K as shown in the figure. Assume density of the solvent and solution are the same. At equilibrium, the height of the liquid column \( h \) (in cm) is ......... 