Maximum endurance occurs at minimum power required, which for a jet aircraft occurs at minimum drag:
\[
C_D = C_{D_0} + k C_L^2
\]
Given:
\(C_{D_0} = 0.02\), \(k = 0.04\), \(C_{L,\max}=1.6\)
Wing loading: \(W/S = 1800\), density \(\rho = 1.225\), wing area \(S=30\).
Lift in level flight:
\[
L = W
\]
So,
\[
C_L = \frac{2W}{\rho V^2 S}
\]
For minimum drag:
\[
C_L = \sqrt{\frac{C_{D_0}}{k}} = \sqrt{\frac{0.02}{0.04}} = \sqrt{0.5} = 0.707
\]
Now compute velocity:
\[
V = \sqrt{ \frac{2W}{\rho S C_L} }
\]
Aircraft weight:
\[
W = (W/S)\, S = 1800 \times 30 = 54000\,\text{N}
\]
\[
V = \sqrt{\frac{2\times 54000}{1.225 \times 30 \times 0.707}}
\]
\[
V = \sqrt{\frac{108000}{25.957}} = \sqrt{4161.1} = 64.5\text{ m/s}
\]
Rounded to two decimals:
\[
V = 64.50 \text{ m/s}
\]