Step 1: Activation Energy of Backward Reaction.
The activation energy of the backward reaction can be found using the formula:
\[
E_a (\text{backward}) = E_a (\text{forward}) + \Delta H
\]
where \( E_a (\text{forward}) = 85 \, \text{kJ/mol} \) and \( \Delta H = 20 \, \text{kJ/mol} \). Thus:
\[
E_a (\text{backward}) = 85 + 20 = 105 \, \text{kJ/mol}.
\]
Step 2: Conclusion.
The correct answer is (A), 105 kJ/mol.