Radius of curvature, R = 32 cm
Radius of curvature = 2 × Focal length (f)
R = 2 f
\(f=\frac{R}{2}\)
\(=\frac{32}{2}=16\) cm
Hence, the focal length of the given convex mirror is 16 cm.
The focal length f of a mirror is related to its radius of curvature R by the formula:
\(f = \frac{R}{2}\)
For a convex mirror, the focal length is positive. Given that the radius of curvature R is 32 cm, we can find the focal length using the formula:
\(f = \frac{32 \text{ cm}}{2} = 16 \text{ cm}\)
Therefore, the focal length of the convex mirror is 16 cm.
So, the correct answer is 16cm.
| Class | 0 – 15 | 15 – 30 | 30 – 45 | 45 – 60 | 60 – 75 | 75 – 90 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Frequency | 11 | 8 | 15 | 7 | 10 | 9 |
Leaves of the sensitive plant move very quickly in response to ‘touch’. How is this stimulus of touch communicated and explain how the movement takes place?
Read the following sources of loan carefully and choose the correct option related to formal sources of credit:
(i) Commercial Bank
(ii) Landlords
(iii) Government
(iv) Money Lende