Question:

During a particular stage of the growth of a crop, the consumptive use of water is 2.8 mm/day. The amount of water available in the soil is 50 % of the maximum depth of available water in the root zone. Consider the maximum root zone depth of the crop as 80 mm and the irrigation efficiency as 70 %.
The interval between irrigation (in days) will be \(\underline{\hspace{2cm}}\) . (round off to the nearest integer)

Show Hint

The interval between irrigation can be determined by dividing the effective available water by the daily consumptive use of the crop.
Updated On: Jan 11, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 20

Solution and Explanation

The total available water in the root zone is:
\[ \text{Total available water} = 80 \, \text{mm} \times 0.50 = 40 \, \text{mm}. \] The effective irrigation water is:
\[ \text{Effective irrigation water} = \frac{40 \, \text{mm}}{0.70} = 57.14 \, \text{mm}. \] The interval between irrigation is given by:
\[ \text{Interval} = \frac{57.14}{2.8} = 20.4 \, \text{days}. \] Thus, the interval between irrigation is \( 20 \, \text{days} \).
Was this answer helpful?
0
0