Step 1: Transfer function. \\ The transfer function is: \[ G(s) = C (sI - A)^{-1} B + D \] \[ sI - A = \begin{bmatrix} s & -1 \\ 1 & s+2 \end{bmatrix}, \det(sI - A) = s(s+2)+1 = s^2+2s+1 = (s+1)^2 \] Inverse: \[ (sI - A)^{-1} = \frac{1}{(s+1)^2} \begin{bmatrix} s+2 & 1 \\ -1 & s \end{bmatrix} \]
Step 2: Compute transfer function. \\ \[ (sI - A)^{-1} B = \frac{1}{(s+1)^2} \begin{bmatrix} 1 \\ s \end{bmatrix} \] Multiply by \(C\): \[ C (sI - A)^{-1} B = \frac{3(1) + (-2)(s)}{(s+1)^2} = \frac{3 - 2s}{(s+1)^2} \] Add \(D=1\): \[ G(s) = 1 + \frac{3 - 2s}{(s+1)^2} \]
Step 3: Steady-state sinusoidal response. \\ For sinusoidal input, steady-state output magnitude is \(|G(j\omega)|\). We want this to be zero, so numerator must vanish: \[ G(j\omega) = 0 \] \[ 1 + \frac{3 - 2j\omega}{(j\omega+1)^2} = 0 \] \[ \frac{(j\omega+1)^2 + (3 - 2j\omega)}{(j\omega+1)^2} = 0 \] \[ (j\omega+1)^2 + 3 - 2j\omega = 0 \]
Step 4: Simplify. \\ \[ (j\omega+1)^2 = (1 + j\omega)^2 = 1 + 2j\omega - \omega^2 \] Equation: \[ (1 - \omega^2 + 2j\omega) + (3 - 2j\omega) = 0 \] \[ (4 - \omega^2) + 0j = 0 \] \[ \omega^2 = 4 \Rightarrow \omega = 2 \]
Final Answer: \\ \[ \boxed{2} \]
A continuous time periodic signal \( x(t) \) is given by: \[ x(t) = 1 + 2\cos(2\pi t) + 2\cos(4\pi t) + 2\cos(6\pi t) \] If \( T \) is the period of \( x(t) \), then evaluate: \[ \frac{1}{T} \int_0^T |x(t)|^2 \, dt \quad {(round off to the nearest integer).} \]
The maximum percentage error in the equivalent resistance of two parallel connected resistors of 100 \( \Omega \) and 900 \( \Omega \), with each having a maximum 5% error, is: \[ {(round off to nearest integer value).} \]
Consider a distribution feeder, with \( R/X \) ratio of 5. At the receiving end, a 350 kVA load is connected. The maximum voltage drop will occur from the sending end to the receiving end, when the power factor of the load is: \[ {(round off to three decimal places).} \]
In the circuit with ideal devices, the power MOSFET is operated with a duty cycle of 0.4 in a switching cycle with \( I = 10 \, {A} \) and \( V = 15 \, {V} \). The power delivered by the current source, in W, is: \[ {(round off to the nearest integer).} \] 
The induced emf in a 3.3 kV, 4-pole, 3-phase star-connected synchronous motor is considered to be equal and in phase with the terminal voltage under no-load condition. On application of a mechanical load, the induced emf phasor is deflected by an angle of \( 2^\circ \) mechanical with respect to the terminal voltage phasor. If the synchronous reactance is \( 2 \, \Omega \), and stator resistance is negligible, then the motor armature current magnitude, in amperes, during loaded condition is closest to: \[ {(round off to two decimal places).} \]