(i) \(E^{\ominus}_{Cr^{3+} / Cr} = 0.74 V\)
\(E^\ominus_{Cd^{2+}/ Cd} = -0.40 V\)
The galvanic cell of the given reaction is depicted as:
\(Cr_{(s)}|Cr^{3+}_{(aq)}||Cd^{2+}_{(aq)}|Cd_{(s)}\)
Now, the standard cell potential is
\(E^\ominus_{cell}\)= \(E^{\ominus}_{R}\)-\(E^\ominus_L\)
=-0.40-(-0.74)
=+0.34 V
\(\triangle_tG^\ominus = -nFE^\ominus_{cell}\)
in the given equation,
n=6
F= 96487 C mol-1
\(E^\ominus_{cell}\) = +0.34 V
Then, \(\triangle_tG^\ominus\) = -6 * 96487 C mol-1 \(\times\) 0.34 V
= - 196833.48 CV mol-1
= - 196833.48 j mol-1
= - 196.83 kj mol-1
Again
\(\triangle_tG^\ominus\) = -RT in K
\(\Rightarrow \triangle_tG^\ominus\) = - 2.303 \(R\)\(\Tau\) in K
\(\Rightarrow\) log K = - \(\frac{\triangle_tG^\ominus}{2.303RT}\)
= \(\frac{-196.83 \times 10^3}{2.303 \times 8.314 \times 298}\)
= 34.496
∴ K = antilog (34.496) = 3.13 × 1034
(ii) \(E^\ominus\) Fe3+/Fe2+ = 0.77 V
\(E^\ominus\) Ag+/Ag = -0.80 V
The galvanic cell of the given reaction is depicted as:
Fe2+ (aq) | Fe3+(aq)||Ag+(aq)|Ag(s)
Now, the standard cell potential is
\(E^\ominus_{cell}\) = \(E^{\ominus}_{R}\)- \(E^\ominus_L\)
= 0.80-0.77
=0.03 V
Here, n = 1.
Then, \(\triangle_tG^\ominus = -nFE^\ominus_{cell}\)
= - 1 × 96487 C mol-1 × 0.03 V
= - 2894.61 J mol-1
= - 2.89 kJ mol-1
Again,
\(\triangle_tG^\ominus\) = - 2.303 RT in K
\(\Rightarrow\) log K = - \(\frac{\triangle_tG^\ominus}{2.303RT}\)
= \(\frac{-2894.61}{2.303\times 8.314 \times 298}\)
= 0.5073
∴ K = antilog (0.5073)
= 3.2 (approximately)



A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?
Galvanic cells, also known as voltaic cells, are electrochemical cells in which spontaneous oxidation-reduction reactions produce electrical energy. It converts chemical energy to electrical energy.
It consists of two half cells and in each half cell, a suitable electrode is immersed. The two half cells are connected through a salt bridge. The need for the salt bridge is to keep the oxidation and reduction processes running simultaneously. Without it, the electrons liberated at the anode would get attracted to the cathode thereby stopping the reaction on the whole.