Percentage of carbon in organic compound = 69 %
That is, 100 g of organic compound contains 69 g of carbon.
∴0.2 g of organic compound will contain= \(\frac{69}{100}=0.138\.g\,of\,C\)
Molecular mass of carbon dioxide, CO2 = 44 g
That is, 12 g of carbon is contained in 44 g of CO2 \(\frac{44×0.138}{12}\)= 0.506 g of CO2
Thus, 0.506 g of CO2 will be produced on complete combustion of 0.2 g of organic compound. Percentage of hydrogen in organic compound is 4.8.
i.e., 100 g of organic compound contains 4.8 g of hydrogen
Therefore, 0.2 g of organic compound will contain \(\frac{4.8}{100}=0.0096\,g\,of\.H\)
It is known that molecular mass of water (H2O) is 18 g.
Thus, 2 g of hydrogen is contained in 18 g of water.
∴0.0096 g of hydrogen will be contained in \(\frac{1.8×0.0096}{2}=0.0864\,g\) of wate
Thus, 0.0864 g of water will be produced on complete combustion of 0.2 g of the organic compound.


Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
SN1 reaction mechanism takes place by following three steps –
The SN2 reaction mechanism involves the nucleophilic substitution reaction of the leaving group (which generally consists of halide groups or other electron-withdrawing groups) with a nucleophile in a given organic compound.
The mechanism of an electrophilic aromatic substitution reaction contains three main components which are:
The electrophilic substitution reaction mechanism is composed of three steps, which will be discussed more below.