An ideal turbofan with a bypass ratio of 5 has core mass flow rate, \( \dot{m}_a,c = 100 \, {kg/s} \). The core and the fan exhausts are separate and optimally expanded. The core exhaust speed is 600 m/s and the fan exhaust speed is 120 m/s. If the fuel mass flow rate is negligible in comparison to \( \dot{m}_a,c \), the static specific thrust (\( \frac{T}{\dot{m}_a,c} \)) developed by the engine is _________ Ns/kg (rounded off to the nearest integer).
Given Parameters
Step 1: Calculate Total Thrust
Thrust is the sum of the momentum contributions from the core and bypass (fan) streams:
\[ T = \dot{m}_{a,c} (V_{e,c} - V_0) + \dot{m}_{a,f} (V_{e,f} - V_0) \] \[ T = 100 \times 600 + 500 \times 120 = 60000 + 60000 = 120000 \, \text{N} \]
Step 2: Calculate Static Specific Thrust

Final Answer:
\[ \boxed{1200} \]
An aircraft with a turbojet engine is flying with \(V_0=250\ \text{m s}^{-1}\) at an altitude where \(\rho=1\ \text{kg m}^{-3}\). The inlet area is \(A_0=1\ \text{m}^2\). The average exhaust-gas speed at the nozzle exit, with respect to the aircraft, is \(V_{e,\text{rel}}=550\ \text{m s}^{-1}\). The exit pressure equals ambient and fuel–air ratio is negligible. Find the uninstalled thrust (rounded to the nearest integer).