Energy consumed by bulb \(𝑃=\frac {𝑉^2}{R}\)
⟹\(𝑅 = \frac {𝑉^2}{P}\)
Here, \(V = 220 \ V\) and \(P = 100\ W\)
\(𝑅 = \frac {(220)^2}{100}\)
\(R = 484\ Ω\)
The resistance of the bulb remains constant if the supply voltage is reduced to \(110 V\). If the bulb is operated on \(110 V\), then the energy consumed by it is given by the expression for power
\(𝑃 = \frac {𝑉^2}{R}\)
\(P= \frac {(110)^2}{484}\)
\(P= \frac {12100}{484}\)
\(P= 25 \ 𝑊\)
Hence, the correct option is (D): \(25\ W\)
Given:
The electric bulb is rated 220 V and 100 W.
To find the power consumed by the electric bulb when it is operated on 110 V, we can use the formula:
\(P = \frac{V^2}{R}\)
Where:
- P is the power consumed
- V is the voltage
- R is the resistance
We can find the resistance R using the formula:
\(R = \frac{V^2}{P}\)
Using the rated values:
\(R = \frac{(220)^2}{100} = 484 \, \Omega\)
Now, when the bulb is operated on 110 V, we can use the same formula to find the power consumed:
\(P = \frac{(110)^2}{484}\)
\(P = \frac{12100}{484}\)
\(P =25 \, \text{W}\)
So, the correct option is (D): \(25\ W\)
Leaves of the sensitive plant move very quickly in response to ‘touch’. How is this stimulus of touch communicated and explain how the movement takes place?
Read the following sources of loan carefully and choose the correct option related to formal sources of credit:
(i) Commercial Bank
(ii) Landlords
(iii) Government
(iv) Money Lende
Power is defined as the rate of doing work. Electric power is the rate at which electrical energy is transferred through an electric circuit, i.e. the rate of transfer of electricity. The symbol for Electric Power is ‘P’. SI unit of electric power is Watt.
P = VI
From Ohm's Law, V = IR
Hence, Power can also be expressed as P = I2R