To find the fundamental frequency of a vibrating wire, we use the formula for the fundamental frequency of a string fixed at both ends:
f = \(\frac{1}{2L}\) \(\sqrt{\frac{T}{\mu}}\)
Where:
Substitute these values into the formula:
f = \(\frac{1}{2 \times 0.5}\) \(\sqrt{\frac{4}{0.0001}}\)
f = \(\frac{1}{1}\) \(\sqrt{40000}\)
The square root of 40000 is 200, so:
f = 200 Hz
Hence, the fundamental frequency of the wire is 200 Hz.
The fundamental frequency \( f_1 \) of a vibrating string is given by: \[ f_1 = \frac{1}{2L} \sqrt{\frac{T}{\mu}} \] where:
- \( L = 0.5 \, \text{m} \),
- \( T = 4 \, \text{N} \),
- \( \mu = 0.0001 \, \text{kg/m} \). Substitute the values into the equation: \[ f_1 = \frac{1}{2 \times 0.5} \sqrt{\frac{4}{0.0001}} = \frac{1}{1} \times \sqrt{40000} = 200 \, \text{Hz} \] Thus, the fundamental frequency is 200 Hz.
A particle is subjected to simple harmonic motions as: $ x_1 = \sqrt{7} \sin 5t \, \text{cm} $ $ x_2 = 2 \sqrt{7} \sin \left( 5t + \frac{\pi}{3} \right) \, \text{cm} $ where $ x $ is displacement and $ t $ is time in seconds. The maximum acceleration of the particle is $ x \times 10^{-2} \, \text{m/s}^2 $. The value of $ x $ is:
Two simple pendulums having lengths $l_{1}$ and $l_{2}$ with negligible string mass undergo angular displacements $\theta_{1}$ and $\theta_{2}$, from their mean positions, respectively. If the angular accelerations of both pendulums are same, then which expression is correct?
Consider the following statements: Statement I: \( 5 + 8 = 12 \) or 11 is a prime. Statement II: Sun is a planet or 9 is a prime.
Which of the following is true?
The value of \[ \int \sin(\log x) \, dx + \int \cos(\log x) \, dx \] is equal to
The value of \[ \lim_{x \to \infty} \left( e^x + e^{-x} - e^x \right) \] is equal to