A U-shaped wire is dipped in a soap solution, and removed. The thin soap film formed between the wire and the light slider supports a weight of 1.5 × 10–2 N (which includes the small weight of the slider). The length of the slider is 30 cm. What is the surface tension of the film ?
The weight that the soap film supports, W = 1.5 × 10 - 2 N
Length of the slider, l = 30 cm = 0.3 m
A soap film has two free surfaces.
∴Total length = 2l = 2 × 0.3 = 0.6 m
Surface tension, \(S = \frac{\text{Force or Weight} }{ 2l} \)
\(= \frac{1.5 × 10 ^{- 2} }{ 0.6} \)
= 2.5 × 10 - 2N / m
Therefore, the surface tension of the film is 2.5 × 10 - 2 Nm-1.
Two soap bubbles of radius 2 cm and 4 cm, respectively, are in contact with each other. The radius of curvature of the common surface, in cm, is _______________.
Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
The amount of energy required to increase the liquid's surface area by one unit area is known as surface tension. In other words, it is a property of the liquid surface to resist force.
Surface tension is defined as,
The ratio of the surface force F to the length L along which the force acts.
Mathematically, the surface tension formula can be expressed as follows:
T=F/L
Where,
Read More: Detergents and Surface Tension
The SI unit of Surface Tension is Newton per Meter or N/m.