Question:

A stationary sound wave has a frequency of $165\ \text{Hz}$. If the speed of sound in air is $330\ \text{m/s}$, then the distance between a node and the adjacent antinode is

Show Hint

In stationary waves, distance between a node and adjacent antinode is always one-fourth of the wavelength.
Updated On: Feb 4, 2026
  • $80\ \text{cm}$
  • $50\ \text{cm}$
  • $2\ \text{cm}$
  • $20\ \text{cm}$
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

The Correct Option is B

Solution and Explanation

Step 1: Find wavelength of the sound wave.
\[ \lambda = \dfrac{v}{f} = \dfrac{330}{165} = 2\ \text{m} \] Step 2: Relation between node and antinode.
The distance between a node and the adjacent antinode is $\dfrac{\lambda}{4}$.
Step 3: Calculate required distance.
\[ \dfrac{\lambda}{4} = \dfrac{2}{4} = 0.5\ \text{m} = 50\ \text{cm} \]
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Waves and Oscillations

View More Questions