1. The projected shape is an ellipse where:
- Minor axis = fiber diameter = 10 µm
- Major axis = diameter / cos(angle) = 10 / cos(40°) ≈ 13.05 µm
2. Area of ellipse:
A = π × (13.05 / 2) × (10 / 2) = π × 6.525 × 5 ≈ 102.5 { µm}²
Answer: 102.5
Based only on the conversation below, identify the logically correct inference:
“Even if I had known that you were in the hospital, I would not have gone there to see you”, Ramya told Josephine.