Step 1: Simplify the signal.
\[
x(t) = 2\cos(180\pi t)\cos(60\pi t)
\]
Using product-to-sum identity:
\[
2\cos A \cos B = \cos(A+B) + \cos(A-B)
\]
Here \(A = 180\pi t, \, B = 60\pi t\).
\[
x(t) = \cos(240\pi t) + \cos(120\pi t)
\]
Step 2: Convert to Hz.
\(\cos(240\pi t)\) has frequency = \( \frac{240\pi}{2\pi} = 120 \, \text{Hz}\).
\(\cos(120\pi t)\) has frequency = \( \frac{120\pi}{2\pi} = 60 \, \text{Hz}\).
So original signal contains 60 Hz and 120 Hz.
Step 3: Sampling effect.
Sampling frequency = 200 Hz. Nyquist = 100 Hz.
So frequencies above 100 Hz will alias.
120 Hz → alias = \(|120 - 200| = 80 \, \text{Hz}\).
So sampled spectrum contains 60 Hz and 80 Hz.
Step 4: Filtering.
Low-pass filter with cut-off 100 Hz passes both 60 and 80 Hz.
Maximum frequency = 80 Hz.
Correction: 60 Hz and 90 Hz may arise if considering foldover from 110 Hz as well. Checking again:
120 Hz → alias = 200 - 120 = 80 Hz.
So maximum = 80 Hz.
Final Answer:
\[
\boxed{80 \, \text{Hz}}
\]
List I (Message Signal) | List II (Related Units/Parameters) | ||
|---|---|---|---|
| A | $4sin2\pi×5×10^3t-3 cos 2\pi ×8×10^3t $ | I | 40 kHz |
| B | $m(t)=2cos^2 2\pi×10^4t $ | II | 16 kHz |
| C | $ m(t)=2sinc(2× 10^4 t) $ | III | 6 kHz |
| D | $m(t)=5sinc^2(3x10^3t) $ | IV | 20 kHz |
A continuous time periodic signal \( x(t) \) is given by: \[ x(t) = 1 + 2\cos(2\pi t) + 2\cos(4\pi t) + 2\cos(6\pi t) \] If \( T \) is the period of \( x(t) \), then evaluate: \[ \frac{1}{T} \int_0^T |x(t)|^2 \, dt \quad {(round off to the nearest integer).} \]
The maximum percentage error in the equivalent resistance of two parallel connected resistors of 100 \( \Omega \) and 900 \( \Omega \), with each having a maximum 5% error, is: \[ {(round off to nearest integer value).} \]
Consider a distribution feeder, with \( R/X \) ratio of 5. At the receiving end, a 350 kVA load is connected. The maximum voltage drop will occur from the sending end to the receiving end, when the power factor of the load is: \[ {(round off to three decimal places).} \]
In the circuit with ideal devices, the power MOSFET is operated with a duty cycle of 0.4 in a switching cycle with \( I = 10 \, {A} \) and \( V = 15 \, {V} \). The power delivered by the current source, in W, is: \[ {(round off to the nearest integer).} \] 
The induced emf in a 3.3 kV, 4-pole, 3-phase star-connected synchronous motor is considered to be equal and in phase with the terminal voltage under no-load condition. On application of a mechanical load, the induced emf phasor is deflected by an angle of \( 2^\circ \) mechanical with respect to the terminal voltage phasor. If the synchronous reactance is \( 2 \, \Omega \), and stator resistance is negligible, then the motor armature current magnitude, in amperes, during loaded condition is closest to: \[ {(round off to two decimal places).} \]