A signal of frequency 20 kHz and peak voltage 5 V is used to modulate a carrier wave of frequency 1.2 MHz and peak voltage 25 V. Choose the correct statement
Show Hint
AM modulation index = message amplitude / carrier amplitude.
Modulation index = 5, side frequency bands at 25 V
Modulation index = 0.2, side frequency bands at 1400 Hz and 1000 kHz
Modulation index = 0.4
Modulation index = –0.2
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option isB
Solution and Explanation
Step 1: Modulation index
\[
m=\frac{V_s}{V_c}=\frac{5}{25}=0.2.
\]
Step 2: Side band frequencies in AM:
\[
f_{SB}=f_c\pm f_s=1.2\,\text{MHz}\pm20\,\text{kHz}.
\]
Step 3: Only option (B) has correct index 0.2.
Hence → (B).