Distance of the Earth from the Sun, re = 1.5 × 108 km = 1.5×1011 m
Time period of the Earth = Te
Time period of Saturn, Ts = 29. 5 Te
Distance of Saturn from the Sun = rs
From Kepler’s third law of planetary motion, we have
\(T = (\frac{4 \pi^2 r^3 }{ GM})^{\frac{1}{2}}\)
For Saturn and Sun, we can write
\(\frac{rs^3}{ re^3 }= \frac{Ts^2 }{ Te ^2}\)
\(r_s = r_e(\frac{T_s}{ T_e})^{\frac{2}{3}}\)
= 1.5 x 1011 \((\frac{29.5T_e}{T_e})^{\frac{2}{3}}\)
= 1.5 x 1011\( (29.5)^{\frac{2}{3}}\)
= 1.5 x 1011 x 9.55
= 14.32 x 1011 m
Hence, the distance between Saturn and the Sun is 1.432 x 1012 m .
Net gravitational force at the center of a square is found to be \( F_1 \) when four particles having masses \( M, 2M, 3M \) and \( 4M \) are placed at the four corners of the square as shown in figure, and it is \( F_2 \) when the positions of \( 3M \) and \( 4M \) are interchanged. The ratio \( \dfrac{F_1}{F_2} = \dfrac{\alpha}{\sqrt{5}} \). The value of \( \alpha \) is 

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.
In mechanics, the universal force of attraction acting between all matter is known as Gravity, also called gravitation, . It is the weakest known force in nature.
According to Newton’s law of gravitation, “Every particle in the universe attracts every other particle with a force whose magnitude is,
On combining equations (1) and (2) we get,
F ∝ M1M2/r2
F = G × [M1M2]/r2 . . . . (7)
Or, f(r) = GM1M2/r2
The dimension formula of G is [M-1L3T-2].