Volume of water applied:
\[
Q = 80\ \text{L/s} = 0.08\ \text{m}^3/\text{s}
\]
\[
V = Q (10 \times 3600) = 0.08 \times 36000 = 2880\ \text{m}^3
\]
Water stored in root zone:
\[
\Delta \theta = 0.30 - 0.18 = 0.12
\]
Root zone depth = 0.5 m
Area = 2 ha = \(20000\ \text{m}^2\)
Mass of soil:
\[
M_s = \rho_b A Z = 1500(20000)(0.5)
\]
\[
M_s = 15\times10^9\ \text{kg}
\]
Water stored:
\[
W_s = M_s (0.12) = 1.8\times10^9\ \text{kg}
\]
Convert to volume:
\[
V_s = \frac{W_s}{1000} = 1800\ \text{m}^3
\]
Application efficiency:
\[
\eta = \frac{1800}{2880} = 0.625
\]
\[
\eta = 62.5%
\]