>
Exams
>
Physics
>
Amplitude Modulation
>
a particle doing s h m having amplitude 5 cm mass
Question:
A particle doing S.H.M. having amplitude 5 cm, mass 0.5 kg and angular frequency 5 is at 1 cm from mean position. Find potential energy and kinetic energy.
JIPMER MBBS - 2018
JIPMER MBBS
Updated On:
Sep 30, 2024
K.E=150×10
-3
J, P.E.=6.25×10
-4
J
K.E=6.25×10
-4
J, P.E.=150×10
-3
J
K.E=6.25×10
-4
J, P.E.=6.25×10
-4
J
K.E=150×10
-3
J, P.E.=150×10
-3
J
Hide Solution
Verified By Collegedunia
The Correct Option is
A
Solution and Explanation
The correct option is (A): K.E=150×10
-3
J, P.E.=6.25×10
-4
J.
Download Solution in PDF
Was this answer helpful?
0
1
Top Questions on Amplitude Modulation
The wavelength of a particular electron transition for He\(^+\) is 100 nm. The wavelength (in \(\unicode{x212B}\)) of H atom for the same transition is
AP EAPCET - 2025
Physics
Amplitude Modulation
View Solution
The layer of the atmosphere that reflects low frequency (LF) electromagnetic waves during daytime only is
AP EAPCET - 2025
Physics
Amplitude Modulation
View Solution
If the maximum and minimum amplitudes of a modulated wave are \( 25 \) V and \( 5 \) V respectively, then the modulation index is:
AP EAPCET - 2025
Physics
Amplitude Modulation
View Solution
For transmitting a signal of frequency 1000 kHz, the minimum length of the antenna is
AP EAPCET - 2025
Physics
Amplitude Modulation
View Solution
If the maximum and minimum amplitudes of a modulated wave are \( 25 \) V and \( 5 \) V respectively, then the modulation index is:
AP EAPCET - 2025
Physics
Amplitude Modulation
View Solution
View More Questions
Questions Asked in JIPMER MBBS exam
\(BrO^{3-}\)
Changes into
\(Br_2\)
in an acidic medium of a unbalanced equation how many electron should be present on the balanced electron.
JIPMER MBBS - 2019
Balancing a redox reaction
View Solution
2KHCO
3
→CO
2
+ H
2
O find amount of gases formed (in lit.). When amount of KHCO
3
is 33 gm.
JIPMER MBBS - 2019
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
\(2KHCO_3→.......+CO_2+H_2O\)
find amount of gases formed (in lit.) when amount of
\(KHCO_3\)
is 33 gm.
JIPMER MBBS - 2019
Stoichiometry and Stoichiometric Calculations
View Solution
How many moles of
\(KI\)
are required to produce 0.4 moles of
\(K_2HgI_4\)
?
JIPMER MBBS - 2019
Mole concept and Molar Masses
View Solution
If molarity of
\(Cu^+2\)
ions is 3x10
-4
express this in ppm
JIPMER MBBS - 2019
Mole concept and Molar Masses
View Solution
View More Questions