Frequency of the turning fork, ν = 340 Hz
Since the given pipe is attached with a piston at one end, it will behave as a pipe with one end closed and the other end open, as shown in the given figure.
Such a system produces odd harmonics. The fundamental note in a closed pipe is given by the relation:

\(l_1=\frac{λ}{4}\)
Where, Length of the pipe, \(l_1=25.5\,\,cm=0.255\,\,m\)
∴ λ=4l1=4×0.255=1.02 m
The speed of sound is given by the relation:
v=vλ=340×1.02=346.8 m/s.

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.