Given:
\[
\text{Cost of 5 kg of variety P} = ₹800 \Rightarrow \text{Cost per kg} = ₹160
\]
\[
\text{Cost of 4 kg of variety Q} = ₹800 \Rightarrow \text{Cost per kg} = ₹200
\]
Let the seller mix 5 kg of P and 4 kg of Q (to match the quantity from the cost data).
\[
\text{Total cost} = ₹800 + ₹800 = ₹1600
\]
\[
\text{Total weight} = 5 + 4 = 9 \text{ kg}
\]
\[
\text{Selling price per kg} = ₹192 \Rightarrow \text{Total selling price} = 9 \times 192 = ₹1728
\]
\[
\text{Profit} = ₹1728 - ₹1600 = ₹128
\]
\[
\text{Profit \%} = \frac{128}{1600} \times 100 = 8\%
\]
Thus, the assumed mixture gives exactly 8% profit, which matches the condition. Therefore, the weight ratio P : Q is:
\[
5 : 4
\]