A 50 tex yarn with mass CV of 12.5 % is produced from staple polyester fibres each of 4.5 denier fineness. The index of irregularity of the yarn, (rounded off to two decimal places), is\(\underline{\hspace{2cm}}\).
To determine the index of irregularity of the yarn, we need to follow these steps:
II = (CV / CVIdeal), where CVIdeal = (1/√N) and N is the number of fibres in the yarn’s cross-section.N, use the formula: N = (Yarn Tex / Fibre Denier) × 9, where 1 denier = 9 tex.N using the given values: N = (50 / 4.5) × 9 ≈ 100.CVIdeal: CVIdeal = (1/√100) = 0.1 or 10%.II = (12.5 / 10) = 1.25Therefore, the index of irregularity of the yarn is 1.25.
Based only on the conversation below, identify the logically correct inference:
“Even if I had known that you were in the hospital, I would not have gone there to see you”, Ramya told Josephine.